آموزش ساخت دیتابیس به روش Entity Code First

آموزش ساخت دیتابیس به روش Entity Code First

يکي از مهمترين ابزار هايي که در نوشتن برنامه هاي Data-Centric استفاده مي شود، ابزارهای ORM يا Object Relational Mapping است. اين ابزارها اين قابليت را به شما مي‌دهند که درون برنامه از بانک اطلاعاتي و جداول آن به صورت Object ها استفاده کنيد. ابزارهاي زيادي در اين مورد وجود دارند که معروف‌ترين آنها عبارتند از NHibernate و Entity Framework. آموزشی که در ادامه خواهیم دید به روش اول کد یا Code First شرح داده خواهد شد.

برای شروع باید موارد زیر را بر روی سیستم خود نصب کنید :

Microsoft Visual Studio

Microsoft SQL Server

پس از نصب پیش نیازها ابتدا با رفتن به منوی Tools و Nuget Package Manager گزینه Package Manager Console را کلیک می کنیم تا در پایین صفحه کنسول مشکی رنگ شبیه به خط فرمان Dos نمایش داده شود. سپس با وارد کردن دستور :

Install-Package EntityFramework

تمامی DLLها و مواردی که جهت کار با Entity Framework نیاز است به برنامه و پوشه Reference اضافه خواهد شد.

قبل از اجرای فرمان فوق حتما از اتصال کامپیوتر به اینترنت مطمئن شوید چرا که این دستور آخرین ورژن EntityFramework را از اینترنت بر روی سیستم شما بارگذاری می کند.

حال نوبت به ساخت Tableها می رسد که جهت این امر ابتدا یک پوشه بنام Model در پروژه ایجاد می‌کنیم سپس یک کلاس به نام ProductCategory در آن ایجاد کرده و قطعه کدی که در زیر قرار داده شده است را در آن می‌نویسیم.

public class ProductCategory
{
public int ID { get; set }
public string Name { get; set; }
public virtual ICollection Products { get; set; }
}
public class Product
{
public int ID { get; set; }
public ProductCategory Category { get; set; }
public int CategoryID { get; set; }
public string Name { get; set; }
}
public class SalesContext : DbContext
{
public DbSet ProductCategories { get; set; }
public DbSet Products { get; set; }
}

در این بخش ما سه کلاس با نام های Product و ProductCategory و SalesContext ایجاد کردیم که کلاس سوم یا همان SalesContext وظیفه اصلی را بر عهده دارد. کاری که کلاس سوم برای ما انجام خواهد داد، ارتباط بین کلاس ها و جداول بانک اطلاعاتی است که این امر با عملیات ارث بری از کلاس DbContext صورت می پذیرد. در این کلاس ما دو Property تعریف کردیم که این Propertyها همان جداول موجود در دیتابیس می باشند و به بیان دیگر در پایگاه داده در نهایت با نام این Propertyها جدول ساخته خواهد شد و ستون یا Column آن جدول ها مقادیری است که در کلاس اول و دوم تعریف شده.

حال نوبت به ساخت ConnectionString جهت ارتباط برنامه یا وب سایت با پایگاه داده می باشد. جهت این امر فایل app.config در پروژه های تحت ویندوز یا web.config در پروژه های تحت وب را باز کرده و قطعه کد زیر را به آن اضافه می‌کنیم.

<connectionStrings>
<add name="SalesContext" connectionString="connectionString" provider="System.Data.SqlClient" />
</connectionStrings>

جهت اطلاعات بیشتر درباره کانکشن استرینگ ها و مقداردهی آنها می توانید به آموزش نحوه استفاده از Connection String ها که قبلا در سایت قرار داده شده است استفاده کنید.

نکته حائز اهمیت این است که حتما باید نام ConnectionString با نام Context یکی باشد. دقیقاً مانند مثال بالا.

در صورتی که مراحل را به درستی طی کرده باشید، با اجرای برنامه یا وب سایت، دیتابیس بر روی سیستم بطور خودکار ساخته شده و جداول نیز ایجاد خواهد شد.نظرات کاربرانعبارت امنیتی : حاصل 8 × 5 می شود :
متن پیام :