تفاوت انواع مدیریت حالت در وب

تفاوت انواع مدیریت حالت در وب

یک طراح وب قبل از شروع به ساخت سایت می بایست مسیر و روند کار را برای خود و سایر افرادی که در پروژه مشارکت دارند مشخص کند. در سایت های داینامیک انواع مدیریت حالت بسیار دیده می شود و با توجه به تنوع آن ها تصمیم گرفتیم در اینجا آنها را به تفصیل شرح داده و مقایسه کنیم که دوستان بتوانند به نسبت امکانات ، بهترین نوع مدیریت حالت را برای خود برگزینند. قبل از آن می بایست با یک سری مفاهیم آشنا شویم.

سمت سرور (Server Side) : زمانی که شما کدهای خود را بر روی هاست می گذارید و سایت کدهای شما را اجرا می کند، کدهای شما در سرور اجرا می شوند و اطلاعات شما در سرور وجود دارد، بطور کلی اگر اطلاعات شما در سرور ذخیره ، اجرا و یا پردازش شود به این امر سرور ساید یا سمت سرور می گویند چرا که اطلاعات شما در سرور قرار دارد.

سمت کلاینت (Client Side) : کلاینت ساید یا سمت کلاینت دقیقاً برعکس سرور ساید می باشد به این صورت که اگر اطلاعات و عملیات شما در سمت کلاینت یا همان سیستم کاربر قرار داشته باشد و پردازش ها بر روی سیستم کاربر انجام شود ، به این امر نیز کلاینت ساید گفته می شود. از طرفی می توان گفت کلاینت ساید یا سمت مشتری از منابع سرور استفاده نمی کند.

حال با توجه به تعاریفی که گفته شد ، باید این نکته را نیز خاطر نشان کرد که کاربر به سرور و اطلاعاتی که بر روی سرور قرار دارند دسترسی ندارد و اطلاعات اساسی و امنیتی بهتر است بر روی سرور قرار گیرد چرا که اگر اطلاعات امنیتی و مهم بر روی سیستم کاربر یا همان کلاینت ساید قرار بگیرد کاربر می تواند به راحتی اطلاعات را برداشته و تغییر دهد. اما این نیز خود مواردی را در بر دارد زیرا در سمت سرور مخصوصاً در هاست های اشتراکی محدودیت هایی وجود دارد که طراح وب نمی تواند به راحتی تمامی اطلاعات خود را در سرور ذخیره کند زیرا برای هاست های اشتراکی مصرف حافظه زیادی را در بر خواهد داشت. برای این منظور با توجه به لیستی که در زیر قرار داده شده است بهتر است برنامه نویسان وب ، بهترین گزینه را برای هر بخش از سایت برگزینند.

انواع مدیریت حالت سمت مشتری (Client Side) :
  • View State
  • Hidden Field
  • Cookies
  • Control State
انواع مدیریت حالت سمت سرور (Server Side) :
  • Session
  • Application Object
  • Caching
  • Database

برای آموزش ساخت ، کارایی و اطلاعات بیشتر درباره انواع مدیریت حالت می توانید به سایر آموزش های قرار گرفته بر روی سایت مراجعه فرمائید.نظرات کاربرانعبارت امنیتی : حاصل 6 × 6 می شود :
متن پیام :