مدرسه تخصصی برنامه نویسی
تثبيت انجام تصوير و انتخاب نقاط كنترلي

قرار دادن چند تصوير مختلف اما مربوط به يك صحنه روي هم طوري كه اشياء يكسان و مشترك در تصاوير روي هم بيفتند. تثبيت تصوير معمولاً يك مرحله‌ي مقدماتي در برخي فرآيندهاي پردازش تصوير است.


ادامه مطلب
آشنايي با نحوه انجام تبديلات مكاني مختلف

: به اعمال یک سری عملیات روی پیکسل‌های تصویر با توجه به شدت و موقعیت آن در تصویر گفته می‌شود که در مقابل آن اعمال عملیات روی تصویر در حوزه فرکانسی است. در حوزه مکانی دو دسته عملیات وجود دارد، دسته اول شامل اعمال تبدیلات روی شدت پیکسل‌های تصویر بدون توجه به پیکسل‌های جانبی آن ، و دسته دوم اعمال فیلترهای مکانی است که با توجه به پیکسل‌های جانبی آن‌ها مقدار پیکسل فعلی تعیین می‌گردد.


ادامه مطلب
آشنايي با نحوه نمايش، وارسي و تحليل تصاوير

تصویر رنگی RGB یک آرایه 3×N×M از پیکسل های رنگی است که هر پیکسل رنگ، یک سه تایی متناظر با مؤلفه های قرمز، سبز و آبی تصویر RGB در مکان خاصی است. تصویر RGB را می توان به عنوان پشته ای از سه تصویر خاکستری دانست که وقتی به ورودی های قرمز، سبز و آبی مانیتور رنگی وارد می شوند، یک تصویر رنگی را در صفحه ایجاد می کنند. طبق قرارداد ، سه تصویر سازنده‌ ی تصویر رنگی RGB را تصاویر مؤلفه ی قرمز، سبز و آبی می نامند. کلاس د اده ی تصاویر مؤلفه، بازه ی آن ها را تعیین می کند. اگر یک تصویر RGB ، از کلاس double باشد، بازه ی مقادیر آن [0,1] است به طور مشابه، بازه ی مقادیر[0,255] یا [0,65535] به ترتیب، مربوط به تصاویر RGB از کلاس unit8 و unit16 می باشد. تعداد بیت های مورد استفاده برای نمایش مقادیر پیکسل های تصاویر مؤلفه، عمق بیت تصویر RGB متناظر، دارای عمق 24 بیت است.


ادامه مطلب
خواندن و نوشتن تصاوير در مطلب

در مطلب امکان کار با تصاویر و همجنین خواندن و ذخیره انواع فرمت‌های آن وجود دارد و می‌توان با استفاده از آن برنامه‌های پیشرفته‌ای جهت ایجاد ویرایش یا تشخیص تصاویر نوشت که می‌توان به برنامه‌های تشخیش چهره یا شناسایی اثر انگشت و ... اشاره کرد. در این آموزش نحوه خواندن تصاویر با فرمت‌های مختلف و کسب اطلاعات از آن‌ها و دستورات مربوط به آن را فرا خواهید گرفت


ادامه مطلب
آشنايي با اصول‌اوليه ومحاسبات رياضي تصاوير در متلب

در متلب اغلب تصاوير به صورت يك آرايه‌ي دو بعدي ذخيره مي‌شوند كه به آنها ماتريس مي‌گوييم. هر عنصر از ماتريس متناظر با يك پيكسل از تصوير مربوطه است. براي نمايش برخي تصاوير مانند تصاوير رنگي، نياز به آرايه سه بعدي داريم كه در آن، اولين صفحه نمايشگر شدت مولفه قرمز، دومين صفحه نمايشگر شدت مولفه سبز، و سومين صفحه نمايشگر شدت مولفه آبي مي‌باشد(به اصطلاح تصويرِRGB هم گفته مي‌شوند)


ادامه مطلب
آستانه گیری، تحلیل و مدیریت تصاویر در مطلب

در برنامه‌ها ممکن است نیاز شود تا نرم افزار عکسی را خوانده و پردازش‌هایی روی آن انجام شود مانند احراز هویت از طریق اثر انگشت یا قرنیه چشم در این موارد ابتدا نیاز است عکسی از اثر انگشت فرد مورد نظر به نرم افزار ارسال شده و با نمونه‌های موجود بررسی گردد تا مشخص کند شخص مورد نظر امکان استفاده از امکانات را دارد یا خیر در این آموزش نحوه خواندن تصویر در نرم افزار مطلب را جهت یادگیری شما عزیزان در سایت قرار داده‌ایم


ادامه مطلب