تاریخ امروز : دوشنبه 25 شهریور 1398

برد کنترل یا برد مادر

بطور کلی برد کنترل یا برد مادر را می‌توان به این شکل توصیف کرد که این مدار، واسطی است بین ما و تابلو روان که وظیفه آن گرفتن اطلاعات از کاربر توسط کامپیوتر و نمایش بر روی تابلو می‌باشد. برد کنترل مدیریت کاملی بر روی تک تک پیکسل‌های تابلو روان در اختیار دارد.

برخی از معروف‌ترین و پرکاربردترین برندهای حال حاضر در بردهای کنترل عبارت است از سری HD ،سری M و سری C-Power است. سری HD برای تابلوهای تک رنگ تا سه رنگ موجود می‌باشد که توسط شرکت Huidu ساخته و ارائه می‌گردد. سری M برای تابلوهای رنگی و تلویزیون شهری و سری C-Power بیشتر برای تابلوهای طیف دار استفاده می‌گردند. از نکاتی که باید در انتخاب یک برد کنترل مدنظر قرار داد، حداکثر تعداد پیکسل‌هایی است که این برد می‌تواند در عرض و ارتفاع پشتیبانی کند. بنابراین علاوه بر نوع نمایش، ابعادی که یک برد کنترل می‌تواند پشتیبانی کند نیز در انتخاب آن حائز اهمیت است. نکته دیگری که می‌بایست به آن حتماً توجه شود، پروتکل ارتباطی است که برد کنترل می‌تواند ازطریق آن برنامه‌ریزی شود. پورت‌هایی نظیر پورت LAN یا شبکه ، پورت COM و پورت USB از دسته مواردی است که توسط اکثر برد کنترل‌ها پشتیبانی شده و کاربر می‌تواند به وسیله آن از طریق کامپیوتر برد مورد نظر را برنامه ریزی و مدیریت کند.

بطور کلی برد کنترل‌ها به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند :

1-بردهای کنترل جهت متون ساده و تک رنگ      2-بردهای کنترل طیف دار      3-بردهای کنترل تمام رنگی

برد کنترل تابلو روان از نوع ساده تنها توانایی راه اندازی پیکسل های صفحه نمایش را به صورت ON و OFF دارد به این معنی که هر LED یا خاموش است یا روشن. رنگ‌هایی که تولید می‌کنند فقط رنگ‌های اصلی قرمز ، سبز ، آبی و ترکیبی از آنها یعنی زرد ، بنفش ، فیروزه‌ای و سفید است. در نوع طیف‌دار ؛ توانایی تغییر نور در هر LED امکان پذیر است به این صورت که با تغییر نور هر LED از صفر تا صد می‌توان سایه‌های موجود در تصویر را نمایش داده و تصاویری با عمق را ایجاد نمود. این نوع بردها اغلب به صورت تک رنگ عرضه می‌شوند اما بعضی از آنها توانایی راه‌اندازی ماژول با دو رنگ LED در هر پیکسل را دارند. اما در نوع آخر، برد کنترل تابلو روان فول‌کالر در واقع نوعی برد کنترل طیف‌دار است که توانایی راه اندازی ماژول با سه رنگ LED در هر پیکسل را دارد و اغلب در تلویزیون‌های شهری قابل استفاده می‌باشد.

منبع تغذیه یا پاور سوپلای

یکی از بخش‌های مهم دیگر در یک تابلو روان، منبع تغذیه است. منابع تغذیه یا Power Supply تأمین کننده انرژی پایدار جهت کارکرد طولانی نمایشگر شما است به این روش که با تثبیت ولتاژ خروجی و فیدبک متوالی ؛ ولتاژ یکنواخت و ایده آل ماژول ها را تأمین می کند.

وظیفه اصلی پاور یا منبع تغذیه در تابلو روان تبدیل برق متناوب 220 ولت شهری به 5 ولت مستقیم می باشد.

نکته : در ازای حداکثر هر 8 ماژول تک رنگ P10 می‌بایست از یک پاور 5 ولت 40 آمپر استفاده نماییم.

امروزه شرکت CL به عنوان معتبرترین برند و پیشرو در زمینه منبع تغذیه در کشور چین مطرح می باشد. منابع تغذیه این کمپانی به طور وسیعی در نمایشگرهای ال ای دی شهری مورد استفاده قرار می گیرند و علاوه بر ایران، به بیش از پنجاه کشور جهان شامل اروپا ، آمریکا ، ژاپن ، کره و هنگ کنگ صادر می گردد.

جریان مصرفی هر LED در مدارهای الکترونیکی 20 میلی آمپر یا 0.02 آمپر در نظر گرفته می شود و اگر جریان عبوری از LED بیشتر از این مقدار باشد باعث سوختن LED می شود و زمانی که کمتر از 20 میلی آمپر باشد باعث کم نور شدن نمایشگر شما خواهد شد.

پاورهای 5 ولت با آمپرهای مختلف می‌توانند تولید شوند ولی از آنجایی که تولید کننده داخلی ندارند و می‌بایست از خارج از کشور وارد شوند، بدلیل قوانین و مقررات و صرفه‌های اقتصادی، اکثراً پاورهای 5 ولت 40 آمپر در بازار استفاده می‌گردد. ما در بالا ذکر کردیم به ازای هر 8 ماژول تک رنگ، از 1 عدد پاور 5 ولت 40 آمپر استفاده کنید. دلیل اصلی این است که هر 8 ماژول 2.7 آمپری در مجموع 21.6 آمپر جریان مصرف می‌کنند از طرفی میزان جریان دهی که بر روی پاورها درج شده، حداکثر میزان است یعنی حداکثر 40 آمپر که در صورت فشار بیش از حد و دمای بالا احتمال سوختن پاور بشدت افزایش می یابد. این را هم در نظر داشته باشید که پس از استفاده مدارم، وقتی دمای داخل پاور به بیش از 50 درجه سانتیگراد برسد، حداکثر توان خروجی پاور کاهش می یابد.

در مورد میزان برق مصرفی تابلوهای ال ای دی جهت اعلام به مشتری می توان این‌ گونه حساب کرد که توان برابر است با ولتاژ ضرب در جریان، پس حداکثر توان مصرفی هر ماژول تک رنگ P10 برابر است با 2.7 آمپر ضرب در 5 ولت برابر است با 13.5 وات و با فرض اینکه هر 18 ماژول یک متر مربع بشوند و حداکثر توان مصرفی در هر متر مربع 243 وات باشد، پس میانگین برق مصرفی در هر متر مربع برابر است با 120 وات.

برای محاسبه جریان مصرفی کل تابلو بهترین روش این است که مادربوردی را به ماژول متصل نماییم و با استفاده از دکمه تست مادربورد، تمام LEDهای ماژول را روشن کنیم. در صورتی که ماژول چند رنگ است حالتی از تست را انتخاب کنید که تمامی نورها روشن باشند سپس با مولتی متر جریان مصرفی را اندازه گیری می کنیم. دقت کنید هیچ وقت از حداکثر توان خروجی پاور استفاده نکنید و همیشه به فکر دمای بیش از 70درجه داخل تابلو باشید.

ماژول ال ای دی

ماژول ال ای دی تک رنگ بطور نرمال در سایز16×32 سانتیمترعرضه می‌گردد. ماژول‌هایی که قادر به تولید دو رنگ مختلف هستند و عموماً به Dual معروف می باشند، تنها از دو عدد LED استفاده می کنند. اساس کار این ماژول ها به این صورت است که اگر یکی از این دو LED به تنهایی روشن شود، به ازای هر کدام یک رنگ به خصوص تولید می گردد و اگر هر دو LED با هم روشن شوند، بصورت اشتراکی رنگ سومی را تولید می کنند. این ماژول ها اغلب از LED قرمز و سبز ساخته شده و با علامت اختصاری R1G1 نشان داده می شوند .

ماژول های دیگری نیز هستند که از دو LED قرمز و یک LED سبز ساخته می شوند. گاهی نیز بجای LED سبز از رنگ آبی استفاده می شود. این ماژول‌ها سه رنگ مختلف را بسیار واضح تر از ماژول های Dual تولید می کنند و حتی قادر به تولید رنگ های دیگری هم هستند. اینگونه ماژول ها به اختصار R1G2 و R1B2 نامیده می شوند .

در آخر ماژول‌های دیگری موجود هستند که در آنها از دو LED قرمز ، یک LED سبز و یک LED آبی استفاده شده است. این ماژول‌ها را با علامت اختصاری R1G1B2 نشان می دهند و قادر به تولید 16میلیون رنگ هستند که نسبت به ماژول‌های RGB رنگ‌های به مراتب بیشتری تولید می‌کنند. از ماژول R1G1B2 بیشتر برای ساخت تلویزیون شهری استفاده می شود.

مشخصه دیگری که در مورد ماژول‌های ال ای دی مهم است ، دات پیچ یا Pixel Pitch می باشد. دات پیچ فاصله مرکز تا مرکز پیکسل‌های ماژول است و معمولاً برحسب میلی متر بیان می شود. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید ابعاد ماژول‌های LED است. ماژول‌های LED در ابعاد مختلفی نظیر 32×16 و 16×16 و 20×20 و 12.8×25.6 ساخته می‌شوند که باید بسته به ابعاد تابلو روان، تعدادی از ماژول‌ها را در عرض و ارتفاع قرار داد تا به سایز مورد نظر رسید. نکته دیگری که حائز اهمیت است، میزان درخشندگی است. درخشندگی یک ماژول نشان دهنده میزان شدت نور بر حسب شمع در متر مربع است که واحد آن cd/m2 می باشد. این پارامتر علاوه بر کیفیت یک ماژول LED ، قیمت آن را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.در ماژول‌های جدیدی که به بازار عرضه شده، جهت جلوگیری از تأثیر منفی نور آفتاب و شدت نور مضاعف در طول روز، بخشی کوچک به نام ابرویی بر روی تمامی LEDها نصب گردیده است. ابرویی یک پلاستیک منحنی کوچک است که بالای هر LED قرار گرفته و باعث طول عمر بیشتر ماژول و جلوگیری از ورود آب باران به آن می شود.

هاب ارتباطی در ماژول های تابلو روان و یا ماژول های تلویزیون شهری در واقع پروتکل انتقال داده برای ورود اطلاعات و یا خروج اطلاعات در ماژول های LED است. هاب‌ها در ماژول‌های LED انواع مختلفی دارند. پرکاربردترین آنها HUB08 و HUB12 و HUB40 و HUB75 است که دو نوع آخر بیشتر برای ماژول‌های فول کالر استفاده می‌شوند. قبل از تهیه ماژول LED و همچنین برد کنترل می بایست به نوع هاب ارتباطی ماژول و انواع هاب هایی که برد کنترل ساپورت می کند دقت کنید. معممولا هنگام خرید، بهمراه ماژول،‌ یک هاب ارتباطی و یک واشر آب‌بندی به مشتری تحویل داده می‌شود که هاب برای ارتباط بین ماژول‌های تابلو و واشر آب‌بندی جهت جلوگیری از ورود آب به داخل محفظه تابلو ارائه می گردد.

1R : ماژول تابلو روان تک رنگ قرمز در هر پیکسل

1G : ماژول تابلو روان تک رنگ سبز در هر پیکسل

1W : ماژول تابلو روان تک رنگ سفید در هر پیکسل

1B : ماژول تابلو روان تک رنگ آبی در هر پیکسل

1R1G : ماژول تابلو روان دو رنگ با یک LED قرمز و یک سبز در هر پیکسل (نمایش رنگ زرد به صورت ترکیبی)

1R1B : ماژول تابلو روان دو رنگ با یک LED قرمز و یک آبی در هر پیکسل (نمایش رنگ بنفش به صورت ترکیبی)

2R1G : ماژول تابلو روان دو رنگ با دوLED قرمز و یک سبز در هر پیکسل (نمایش رنگ زرد به صورت ترکیبی)

2R1B : ماژول تابلو روان دو رنگ با دوLED قرمز و یک آبی در هر پیکسل (نمایش رنگ بنفش به صورت ترکیبی)

RGB : ماژول فول کالر با سه LED قرمز ، سبز و آبی در هر پیکسل (نمایش تمام رنگ ها به صورت ترکیبی)

2R1G1B : ماژول فول کالر با دو LED قرمز ، یک سبز و یک آبی در هر پیکسل

دماسنج

دماسنج یا سنسور دما در تابلو روان به دو شکل قابل استفاده می باشد. اول اینکه بتوان دمای محیط بیرونی یا داخل تابلو را مشخص کرده و در صورت نیاز نمایش دهیم ، اما دوم که دلیل اصلی‌تر نصب آن است، جهت مواظبت از قطعات در برابر گرما و جلوگیری از سوختن پاور و ماژول‌ها در تابلو روان می باشد. سنسور دما قابل نصب بر روی برد کنترل بوده که به دو شکل OnBoard و Waterproof در بازار عرضه می شود. مدل OnBoard اغلب برای نمایش دمای داخل تابلو روان استفاده می شود که مستقیماً روی برد کنترل تابلو روان قابل نصب است. مدل Waterproof دارای سیم رابط بوده و از قبل آب‌بندی شده است و می‌توان براحتی برای نمایش دمای محیط بیرون از تابلو از آن بهره برد. کارکرد آن به این صورت است که دمای داخل محفظه یا بیرون را مداوماً به کارت کنترل اعلام می‌کند و در صورت نیاز با بالا رفتن نامتعارف دما، کارت کنترل مدار را قطع کرده تا دما به حالت نرمال برگردد. این دو مدل سنسور بر روی کلیه برد کنترل های تابلو روان HD به یک شکل نصب می‌شوند. روی مدارچاپی برد کنترل ، پورت P5 را پیدا کنید و در محل مربوطه لحیم کنید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در مناطق گرمسیر و محل‌هایی که نور آفتاب مستقیماً با تابلو اصابت می‌کند، ممکن است با بالا رفتن دما در روز، چندین بار تابلو خاموش شده و بعد از دقایقی مجدداً روشن شود که جهت جلوگیری از این موضوع نیز معمولا از یک یا چند فن در بخش پشت تابلو استفاده می‌کنند.